22 Sıra Dışı Bulaşık Makinesinde Temizleyebileceğiniz Eşyalar

/ 3 Kasım 2019 / 278 views / yorumsuz

Bulaşık makinesi

bulaşık makinesi

22 Sıra Dışı Bulaşık Makinesi ile Temizleyebileceğiniz Eşyalar

      Bulaşık makinesi denildiği için değil sadece bulaşıkları yıkayabileceğimiz anlamına gelmez. Bulaşık makinesinde temizlenmesi gereken her şeyi elinize almanızı önermiyoruz, çünkü bu kullanışlı mutfak aletinin size uzun süre fayda sağlamasını   istiyorsanız bazı kurallar ve düzenlemeler vardır, ancak size çok tasarruf edecek bazı şeylerde vardır. Zaman ve çaba. Yaratıcı olun, bulaşıklarımız ve tavaların hangi malzemelerin yapıldığı düşünün, ısıya dayanıklı diğer şeyler hakkında düşünün ve muhtemelen çözeceksiniz. Ama tam olarak, bulaşık makinesinde temizleyebileceğiniz, muhtemelen daha önce bu şekilde temizlemeye çalışmadığınız eşyaların sıra dışı listesi.

 

1.Aletler

Evinizde bir alet çantanız varsa, içindekileri bildiğimiz üzere yağlı ve kaba olabilir. Metal yıkama, bulaşık makinesindeki anahtarlar gibi görünür, bunları kolayca temizler. Bulaşık makinesini anahtarları ve aletleri yıkadıktan sonra boş bir şekilde tekrar makineyi çalıştırmayı unutmayı.

2.Terlik ve Lastik Çizmeler

 

Terlik ve lastik çizmeleri bulaşık makinesinde yıkana bildiğini biliyor muydun? Ayakkabı vb. gibi eşyaları genellikle çamaşır makinesinde yıkanır ama terlik çamaşır makinesinde sıkışıp kalabilir ve yıpranabilir.

 

 

3.Duş Lifi

Her gün kendini temizlersin belki günde 2 sefer yıkanırsın ölü deri hücrelerini biriktirir. Bakterilerin büyümesi ve artması için mükemmel bir zemin diyebiliriz. Bunu bizim önlememiz için, temizlemek için bulaşık makinesinin üst kısmana koyabilirsiniz.

 

 

4.Silikon Mutfak Eşyaları

 

Silikon fırın eldiveni, Spatula ve kek kalıpları, silikon fırın tepsileri ve buna benzer bütün silikon tarzı eşyalarınızı bulaşık makinesinde yıkamak tamamen güvenlidir ve mikroplardan arınmanız hızlı ve basit bir yoldur.

 

5.Mutfak Fırçaları ve Süngerleri

 

Bunları her gün bazı bulaşık eşyalarını temizlemek için kullanıyoruz, ancak bu şeyleri temizlemek için uğraşmıyoruz. Bulaşık makinesini bir sonraki çalıştırmanız durumunda makinenizin üst kısmana koymanız yeterli.

 

 

6.Mikrodalga Fırın Cam Tepsi

Mikrodalga fırınında ne sıcaklıkla kaynıyor ve fokurduyor?  Haftada en az bir kez. Tüm çöplerin ve kalıntıların kaybolmasını sağlamak için önce bir bardak suyla mikrodalgada bir döndürün, sonra döner tabağı bulaşık makinesine yerleştirin ve sonra yıkandıktan sonra tepsiyi nemli bir bezle silin.

 

7.Izgara Rafı

Bu, ızgara rafını elle yıkamak oldukça zaman aldığını hepimiz biliyoruz, sadece sıcak ortamda bulaşık makinesinde yıka ve rahatla gitsin. Temiz ve pas parlak çıkacaktır.

 

8.Buzdolabı Bölme Kapları

 

Çoğumuz buzdolabını temiz ve düzenli tutmak için elimizden geleni yaparız ve bu canımızı sıkmaz. Güzel haber ise bu rafları ve bölme kapları bulaşık makinesinde yıkanabilir.

 

9.Vazolar

 

Vazoları yıkamak çok zor. Kolay bir alternatif olarak bulaşık makinesinin alt kısmına baş aşağı gelecek şekilde yerleştirin ve kısa sürede temizlenecektir. Bunu sadece düz vazolarda yapın, altı kıvrımlı eşyaların hiçbiri, desen ve tasarımların kaybolmasına ve yıpranmasına neden olabilir.

 

10.Figürler

 

Figürler severiz seven kişi her hafta tozunu alır lakin vakti olmayan bir kişiyseniz, bunları bulaşık makinesine yerleştirin. Fakat yaldızlı (süslü),yapışkanlı olmadıklarından emin olun.

 

11.Köpek Oyuncakları

 

Bu köpeğinize aldığınız oyuncakları çiğniyor sulu bir şekilde yere bırakıp tekrar alıyor ağzına ve kullandıkça kötüye gidiyor. Temizlemekten çekinmeyin atın bulaşık makinesine unutun gitsin.

 

12.Çocuk Oyuncakları

 

Çoğu plastik ve silikon oyuncaklar bulaşık makinesinde yıkanabilir ve çocuğumuz varsa oyuncakları ne kadar kirli olduğunu sadece siz bilirsiniz. Bunları bulaşık makinesinde temizlemenin en hızlı yoludur.

 

13.Saç Fırçaları ve Taraklar

 

Çoğu plastik ve taraklar bulaşık makinesinde yıkanması güvenlidir. Ve ne kadar acımasın olduklarını bilmemek mümkün değil 😉 Önce saçları temizleyin ve sonrasına bulaşık makinesine koyun. Tahta taraklar ve doğal kıllı fırçalar  için uygun görülmemektedir.

bulaşık makinesi

 

14.Yüz Fırçaları

 

Makyaj fırçalarını bulaşık makinesine koymanızı önermiyoruz, ancak fırça olarak kullanılan yüz fırçaları çok iyi.

 

15.Manikür ve Pedikür Aletleri

 

Bu metal aletleri bulaşık makinesinde bir araya koyun karışık koymayın, evimizde zahmetsiz temizlemenin en hızlı yoludur. Ve ileride enfeksiyon bulaşmasını önlemek için güvenli bir yoldur.

 

16.Kedi Köpek Mama Kapları

Evcil hayvanları ve sokak hayvanlarına kapımızın önüne koyduğumuz bu kapları kullanıyoruz. Vicdanen size kalmış bir durum onları temiz düşünmek onlarında hakkı.

 

17.Evcil Hayvan Tasmaları

Kediniz ve köpeğiniz varsa  dışarıda oynarken kirlenmiş ise veya zamanla kirlenmişse bulaşık makinesinde güvenle yıkayabilirsiniz.

 

18.Anahtarlar

Bazen aralara kalıntılar girebiliyor hızlı ve basit bir yol izleyerek bulaşık makinesinde kaşıkların karışık bulunduğu kısmına koyarak hiç uğraşmadan temizlenmiş olur.

 

19.Çöp kovaları ve Kapakları

Evinizde genç odasında mutlaka bir çöp kopası vardır. Sert plastikten yapılmış ve bulaşık makinesine koyacak kadar küçükse, orada yıkmanızı tavsiye ederiz.

 

20.Diş Fırçaları ve tutucular

 

Diş fırçası tutucusunu temizlemeyi kesinlikle temizlememeyi ihmal etmeyin dişimiz sağlımızın en önemli bölümleri arasına girdiğini bilmemek mümkün değil. Sadece en kötü ihtimal ayda bir kez bulaşık makinesinde temizlemek sizi ve sağlığınızı korumaya devam edecektir.

 

21.Sabunluklar

 

Evinizde iki fırça vuramayacak zamanınız olmayanlardan kişiyseniz, bulaşık makinesine koymaktan çekinmeyin.

 

22.Işık armatürleri

 

Işık armatürleri bulaşık makinenizde kolay yıkanabilir. Cesaret edememiş olabilirsiniz ama denemekte fayda var 😊

bulaşık makinesi

 

Öneri:Bulaşık Makinesi