Boğaz Ağrısı için 12 Doğal Çözüm

/ 1 Ekim 2019 / 72 views / yorumsuz

Boğaz ağrısı öksürük çözüm

Boğaz Ağrısı için 12 Doğal Çözüm

  Çözüm yolları

1. Bal

Çay ile birlikte karıştırılan veya sıcak süt (hazır sütü ocakta ısıtmayın mikro dalgada 5 defa dönmesi yeterli fazlası süte zarar verir) ile alınan bal, bir boğaz ağrısı için yaygın olarak kullanılan en doğal ilaçtır. Balın, gece öksürüklerinin tedavisinde yaygın öksürük ilaçlarından bile daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Balın etkili bir şifacı olduğunu söyleyebiliriz, boğaz ağrısı için iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

2. Tuzlu su

Ilık tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısını yatıştırmaya ve salgıları parçalamaya yardımcı olabilir. Boğazdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olduğu da bilinmektedir. Bir bardak ılık suda yarım çay kaşığı tuz ile bir tuzlu su karıştırıp hazırlayın. Şişliği azaltmak ve boğazı temiz tutmak için gargara yapın. Bu her üç saatte bir yapılmalıdır.

3. Papatya çayı

Papatya çayı doğal olarak rahatlatıcıdır. Uzun zamandır boğaz ağrısını yatıştırıcı gibi tıbbi amaçlar içinde kullanılmıştır. antienflamatuar, antioksidan ve büzücü özellikleri nedeniyle sıklıkla kullanılır.
Bazı papatya buharının solunmasının bir boğaz ağrısı da dahil, olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Papatya çayı içmek de aynı yararı sağlayabilir. Ayrıca, bağışıklık sistemini vücudunuzun ilk başta boğaz ağrısına neden olan enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

4. Nane

Nane nefesi tazeleme kabiliyetiyle bilinir. Seyreltilmiş nane yağı spreyleri de boğaz ağrısını hafifletebilir. Nane, ince sümük ve boğaz ağrıları ve öksürüklerin sakinleşmesine yardımcı olan mentol içerir. Nane de iyileşmeyi teşvik edebilecek antienflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Lakin reflü probleminiz varsa uzak durun.

5. Kabartma tozu gargara

Tuzlu su gargarası daha yaygın kullanılmasına rağmen, tuzlu su ile karıştırılmış kabartma tozu, bir boğaz ağrısını da hafifletebilir. Bu çözelti bakterileri öldürebilir ve maya ve mantarların büyümesini önleyebilir.

6. Çemen otu

Çemen otu birçok sağlık yararına sahiptir. Aynı zamanda birçok formları vardır . Çemen otu tohumu yiyebilir, bir türlü bitmek bilmeyen öksürükten, boğaz ağrılarından kurtarıyor. Çemen otu çayı, boğaz ağrısı için doğal bir çözüm ilacıdır.
Ağrıları hafifletebilir ve tahrişe veya iltihaplanmaya neden olan bakterileri öldürebilir. Çemen otu ayrıca etkili bir antifungaldır.
Hamile kadınların çemen otunu ve çayını sağlık araştırmalarına göre kesinlikle kullanmamaları üzerine yorumlar yapılmıştır.

7. Hatmi kökü(Hatmi Çiçeği)

Hatmi kökü, boğaz ağrısını ve kuru öksürük için inatçı öksürüklere mücadelede oldukça etkilidir. Kurutulmuş kökün bir kısmını çay yapmak için bir bardak kaynar suya ekleyin. Boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
Şeker hastalığı olan kişiler, kullanmadan önce bir doktorla konuşmalıdır.
Bazı araştırmalara göre kan şekeri bir düşüşe neden olabileceğini söyleniyor.

8. Meyan kökü(Balgam söker)

Meyan kökü , boğaz ağrılarını tedavi etmek için uzun zamandan beri kullanılmaktadır . Son araştırmalar , gargaraya yönelik bir çözüm oluşturmak için suyla karıştırıldığında etkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, hamile, emziren ve kalp hastası olanlar doktorları ile görüşüp sonra kullanmalıdır.

9. Kaygan karaağaç

Kaygan karaağaç boğaz ağrısı için geleneksel bir çaredir, boğaz iltihabı, öksürük, deri kaşıntısı ve iltihabı gibi tedavilerde kullanılabilir.
Kullanımı; 1 bardak kaynar suya 1 veya 2 çay kaşığı toz halinde kabuk koyup 5 dakika demlenmesini bekleyin.
Yüz yıllardır ilaç tedavisi olarak kullanılmaktadır.
Uyarı: Safra taşı olanlara tavsiye etmiyoruz.

10. Elma sirkesi

Elma sirkesi çok doğal asidik doğası nedeniyle, boğazdaki mukusun parçalanmasına yardımcı olacak ve bakterilerin yayılmasını durdurmak için kullanılabilir.
Boğaz ağrısı başladığını hissediyorsanız, bir bardak suya 1-2 yemek kaşığı koyup ve bununla gargara yapın. Ardından karışımdan küçük bir yudum alın. Bol su içtiğinizden emin olun.
Hastalığın ciddiyetine ve vücudunuzun sirke duyarlılığına bağlı olarak, boğaz ağrılarını tedavi etmek için İlk önce doktorunuza ya da sağlık uzmanınıza danışınız.

EK FAYDALARI: BOĞAZ AĞRISI, AĞIZ KOKUSU, SİĞİL TEDAVİSİ, DİŞ BEYAZLATMA, AYAK KOKUSU
MİDEYE FAYDASI, DİYABETE FAYDASI, TER KOKUSU, TANSİYON

11. Sarımsak

Sarımsak da doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir. Enfeksiyonlarla savaşma kabiliyeti ile bilinen bağışıklık sistemi güçlendiricidir.
Annelerimiz, bir boğaz ağrısını yatıştırmak için sarımsak dişini emmemizi söylemiştir elbet. Sarımsak birçok iyileşme etkisine sahip olduğundan, bunu deneyebilirsiniz, ancak dişlerinizi enzimlerden korumak ve nefesini iyileştirmek için dış ortama karşı dişlerinizi fırçalamanızı öneririz.

12. Acı biber veya acı sos

Genellikle ağrı kesici olarak kullanılan Arnavut biberi, ağrı reseptörlerini bloke ettiği bilinen doğal bir bileşik olan kapsa isin içerir.
Bilimsel olarak kanıtlanmış olmamasına rağmen, ılık su ve bal ile karıştırılmış kırmızı biber alımı, boğaz ağrıları için ağrı hafifletmeye yardımcı olabilir. İlk yanma hissinin yaygın olduğunu unutmayın. Ağzınızda açık yara varsa Arnavut biberi alınmamalıdır. Her ikisi de çok sıcak olabileceğinden, birkaç damla acı sos veya hafif bir tutam Arnavut biberi ile başlayın.